
Чудотворне иконе Мајке Божије: Аврамиотиса
У част Преславне и Преблагословене Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије
Чудотворна икона Мајке Божије, названа Аврамиотиса, датира још из времена цара Душана и цара Лазара Хребељановића, из 14. века. Позната је и под називом икона Цара Стефана (Душана).
Иначе сам епитет ове иконе, указује на њену везу са чувеном нерукотвореном иконом у цариградском Аврамиотском манастиру.
Могли би рећи да она на симболички начин указује и на три сцене из Авраамовог живота. Његов сусрет са анђелима, гостољубље његово и жртву његову; не у илустративном, већ у симболичком смислу.
Као што су старозаветна збивања, праслика новозаветних догађаја, тако је и однос Авраама и Исака, праслика жртве Богомладенца за грехе наше, која Га очекује, а коју ми прослављамо на Литургији у Светој тајни евхаристије, која је установљена на Последњој вечери.
Чудотворна икона Аврамиотиса је литијска – са Њене задње стране, насликан је Св. пророк Илија.
Предање каже да ју је цар Душан, пошавши у освајање Сер(ез)а, градића који се данас налази на неких 69 км од Солуна, понео из Битоља и са њом дошао до града који је желео освојити; иначе се свете иконе носе често на челу црквених литија и ратних похода. Пред њим и његовом војском се испречило снажно градско утврђење, те је заповедио да се до зидина догурају куле и друге опсадне справе, на шта је друга страна одговорила постављањем крстова и икона на градске зидине. Видевши то, цар Душан је тада издао команду за напад и кренуо на град, са крстовима и иконама. Грци су их почели гађати стрелама, а цар Душан је заповедио војсци да се врати.
Чуда
У току битке за град Сер грчки велможа, родом Латин, звани Каволар је намерно одапео стрелу и погодио икону Аврамиотису са задње стране, где је био насликан Пророк Илија. Тада је из погођене иконе потекла крв као из живог меса, да би се у следећем трену, ношена Божанском силом, икона Мајке Божије устремила ка граду и развалила утврђење, после чега је српска војска у град лако ушла и њиме овладала.
Згранути велможа Каволар, после тога чуда које је пројавила Мајка Божија, Својом чудотворном иконом, примио православну веру и замонашио се.
Изображење
Ова икона сматра се да је дело непознатог грчког сликара.
На њој је приметна чудесна игра светлости и сенки која не умањује јачину и изражајност боја, иако су присутна извесна оштећења на њој, услед могућег преношења, зуба времена.
Подсећа на још једну чудотворну хиландарску икону, која носи назив Возиграније Младенца.
Богомладенац Христос је приказан у наручју Богородичином, у загрљају као да се игра, умиљава. Глава Му је прилубљена уз лице Богомајке и Он јој својом левом руком, лице додирује.
Друкчије тумачење које би дали, може се односити на сам положај Његовог Пречасног тела ка Богомајци – који не представља искључиво загрљај, већ као да од Ње, иако Бог кроз кога је све постало – тражи помоћ, указује Јој на нешто и Својом ручицом Јој главу и поглед окреће, да упери у оно што се око Њих збива.
Цар Душан је чудотворну икону Аврамиотису због чуда које је пројавила током битке, обложио арапским златом, сребром и драгим камењем, а његова суруга царица Јелена је свој венац са драгим камењем, бисерјем и усрдним молитвама приложила на икону. Тако украшену, царски пар ју је приложио манастиру Светог Саве, (Хиландару) 1347/8. г.
Елза Бибић
Литература
1. Група аутора: ,,Манастир Хиландар“, МЦП ИИУ, Светигора, Ротографика, стр: 50,51;
2. Епископ, Велимировић Николај: ,,Пролог“, Православна црквена општина –Линц, Графика Шабац, 2001. г. стр: 570;
3. Православни сајт: www.hilandar.info, Иконопис у 14. веку, од 15. 09. 2016. л. Г. улаз у 10:00х, излаз у 10:35х;
ФОТОГРАФИЈЕ
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ

Календар за 9. мај Свештеномученик Василије Амасијски
Ликиније, зет цара Константина, чију је сестру оженио, претвараше се да је...

БОГОСЛУЖЕЊА ПОВОДОМ СВ. ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ (2025.)
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ПАРОХИЈА КОТОРСКА ОБАВЈЕШТАВА О БОГОСЛУЖЕЊИМА ПОВОДОМ СВ....

Марковданска литија у Подгорици
Митрополија црногорско – приморска, Црквена општина Подгорица поводом...